Anasayfa / Bilgisayar / USB kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

USB kısayol Virüsü Nasıl Temizlenir?

USB kısayol Virüsü nasıl temizlenir? Bir zamanlar  Amvo.exe virüsü vardı Usb’lerimize bulaşan.Gelişen virüs yazılımları teknolojisiyle artık bundan kurtulmakta kolay olmaya başladı.Zaten  internet,bilgisayar oldu olası bu zincirleme virüs tamlaması  malesef devam edicek.Son zamanlarda bundan daha popüler olmaya başlayan,msdaato.com virüsü yayılmaya başladı.Hem isim olarak ta amvo.exe den daha karizmatik.Bilişim işinde olanlar bilir MS komutları vardı bi zamanlar.Yaz yaz bitmezdi.Şimdi ms yanına com‘uda ekleyince tam bilgisayar virüsüne yakışır olmuş.Amvo.exe söylemeside zor,hani insanın dili falan sürçer karşındakine farklıda söyler.Şahsen bana Amvo.exe gördügümde (ne alaka işte)  avon  markası olan bir ürün çagrıştırıyor .Neyse efendim virüs virüstür karizması olmaz diyoruz konuya  tam giriş yapıyoruz.
Msdaato.com virüsü usb belleğimize bulaştığında ne yapar? ,Usb sürücüye tıklandığında bir kısayol haricinde başka şey göstermez. Yani usb belleğinizin içerisindeki dosyalara erişemezsiniz.Sizde panikleyip “vay efendim yedeklerim gitti” diye üzelmeyin.Bundan nasıl kurtulucaz anlatıcam.Tabi yedekleriniz cok önemliyse hep ikinci bir alternatifi de bulundurun derim.


USB kısayol Virüsü  silmek için;Bilgisayarınızdan (win xp-win7)  şu yolu takip edin,

-başlat-çalıştır gelip oraya cmd yazıp enter tuşuna basın.
Karşınıza siyah bir ekranda  command ekranı gelecektir.Bilgisayarınıza takmış olduğunuz usb belleğinizin aldığı  harfi öğreniniz.Bilmeyenler için bilgisayarım simgesini tıklayıp görebilirsiniz.

usbkisayol-vırus

Mesela benim bilgisayarıma taktığım belek “M” sürücü harfini almış.Az önce başlat-çalıştır-cmd komutu yazarak geldiğimiz siyah ekranımıza
m: yazıp enter basıyoruz.Burda amac c: sürücüsünden çıkıp belleğimizin takılı olduğu harfi alıp belleğin içine düşmek.Çünkü işlemi bunda yapıcaz.
Sonra şu komutu yazıyoruz; attrib /d /s -h -r -s  -a  m:\*.*  yazmakla uğraşmayın burdan kopyalayıp siyah ekrana sağ tuş ile yapıştırabilirsiniz.Enter tuşuna bastıktan sonra işlem tamamlanmış olucaktır…
Dikkat etmeniz gereken “M” harfi yerine sizin sürücü harfi gelecektir.

usb-virus-2


Böylelikle usb sürücümüzün attrib komutu ile özniteliklerini değiştirmiş oluyoruz.Usb belleğinizin içine girdiğinizde dosyalarınızı  görmüş olucaksınız.Yukarıda yazmış olduğum attrib komutlarında ki harflerin öznitelikleri değiştirmesi konusunda ne anlama geldiğini merak edenler için;
Parametreler
+r : Sadece Okunur özelliğini aktive eder.
-r : Sadece Okunur özelliğini kaldırır.
+a : Arşiv özelliğini aktive eder.
-a : Arşiv özelliğini kaldırır.
+s : Sistem dosyası özelliğini aktive eder.
-s : Sistem dosyası özelliğini kaldırır.
+h : Gizli dosya özelliğini aktive eder.
-h : Gizli dosya özelliğini kaldırır.
[Drive:][Path] FileName :  Özelliklerinde değişiklik yapılacak dosyanın veya klasörün sürücüdeki yerini belirler. ? ve * gibi joker karakterleri kullanarak bir grup dosyaya veya klasöre işlemi uygulamanızı sağlar.
/s : Komutun çalıştırıldığı klasörün alt klasörlerinde de bulunan dosyalarda etkili olmasını sağlar.
/d : Komutu klasörlere de etkili olmasını sağlar.
/? : Komut satırında yardım dosyasını görüntüler.

mutlu günler…

11 yorum

  1. Beni çok büyük bir dertten kurtardınız. Makale için çok teşekkür ederim..

  2. değişen birsey yok

  3. yaptım bir kaç saniye içinde eski haline geliyor

  4. eyvallah dostum çok makbule geçti, 1TB hardiski kıracaktım yoksa

  5. çok teşekkürler harddisk de ki veriler bu virüsten kurtuldu 🙂

  6. Yol bulunamadı – M:\ diyor abi bi yardım edersen

    • usb sürücünü taktığında aldığı harfi yazarmısın.eğerki M sürücüsü olarak görmediyse örneğin E veya K gibi harf atmış ise onu sürücü harfini M yapmalısın.Nasıl yapılacağını bilmiyorsan mailine atıyorum.

  7. kardeşim bnm bu pcde var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*